  • MKS0F014700B00KSSD
MKS0F014700B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKS0F014700B00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKS0F014700B00KSSD
Package:
Radial
Description:
Cap Film 0.0047uF 250V PET 10% (4.6 X 2.5 X 7mm) Radial 2.5mm 100C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKS0F014700B00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.098W 4.60mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    1810
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    4.6mm