  • MKP4O121002F00MSSD
MKP4O121002F00MSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP4O121002F00MSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKP4O121002F00MSSD
Package:
Radial
Description:
Cap Film 0.01uF 1000V PP 20% (10.3 X 5.7 X 12.5mm) Radial 7.5mm 100C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP4O121002F00MSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.224W 10.30mmx5.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Depth
    5.7mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4122
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    10.3mm