  • MKP385E2102AKFI2B0
MKP385E2102AKFI2B0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385E2102AKFI2B0
HK JDW NO:
886-MKP385E2102AKFI2B0
Description:
MKP385E 1000μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
MKP385E2102AKFI2B0
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP385E
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.626Ohms
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.535 13.60mm