  • MKP383275250JIP2T0
MKP383275250JIP2T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP383275250JIP2T0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP383275250JIP2T0
Package:
Radial
Description:
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP383275250JIP2T0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MKP383
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    7500pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.0104mm