  • MKP2F031501K00JSSD
MKP2F031501K00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP2F031501K00JSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKP2F031501K00JSSD
Package:
Datasheet:
Description:
150nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 160V-AC
Quantity:
In Stock : 582
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKP2F031501K00JSSD
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2828
  • Dissipation Factor
    0.5 %
  • Height
    13mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    7.2mm