  • MKP1848635094Y5
MKP1848635094Y5
advertisement
Manufacturer No:
MKP1848635094Y5
HK JDW NO:
886-MKP1848635094Y5
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MKP1848635094Y5
Description:
MKP1848 35μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 900V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1848635094Y5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    MKP1848
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Capacitance
    35μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Depth
    35mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    52.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • Length
    57.5mm