  • MKP1847C560275P2
MKP1847C560275P2
advertisement
Manufacturer No:
MKP1847C560275P2
HK JDW NO:
886-MKP1847C560275P2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MKP1847C 6μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 600V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
MKP1847C560275P2
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MKP1847C
  • Size / Dimension
    1.693Lx0.728W 43.00mmx18.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    6μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm