  • MKP1841368104M
MKP1841368104M
advertisement
Manufacturer No:
MKP1841368104M
HK JDW NO:
886-MKP1841368104M
Datasheet:
MKP1841368104M
Description:
MKP1841M 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1841368104M
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP1841M
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.413W 26.50mmx10.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26.4922mm
  • Width
    10.4902mm