  • MIN02-001DC360J-F
MIN02-001DC360J-F
advertisement
Manufacturer No:
MIN02-001DC360J-F
HK JDW NO:
192-MIN02-001DC360J-F
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MIN02-001DC360J-F
Purchasing and Inquiry
MIN02-001DC360J-F Overview
To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 300V.In order to ensure reliability, the maximum operating temperature is set to 200°C.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.The voltage - Rated of this electronic part is 300V.The device should always remain at -55°C~200°C when in use.
MIN02-001DC360J-F Features
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
MIN02-001DC360J-F Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MIN02-001DC360J-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MIN
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • Capacitance
    36pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Height
    3.175mm
  • Length
    11.684mm
  • Width
    10.16mm