  • MILP1812-183K
MILP1812-183K
advertisement
Manufacturer No:
MILP1812-183K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-MILP1812-183K
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MILP1812-183K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MILP1812
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7/13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    875mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    614mA
  • Special Feature
    REFERENCE STANDARD: MIL-PRF-27/368
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm