  • MII100-12A3
MII100-12A3
advertisement
Manufacturer No:
MII100-12A3
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MII100-12A3
Package:
Y4-M5
Datasheet:
MII100-12A3
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 135A 7-Pin Y4-M5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MII100-12A3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Y4-M5
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    560W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    135A
  • Base Part Number
    MII
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Rise Time
    50ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    650 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    135A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Reverse Voltage
    1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.2V
  • Input Capacitance
    5.5nF
  • Turn On Time
    150 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    700 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.5nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3 V
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    34mm