  • MIC79050-4.2BS
MIC79050-4.2BS
advertisement
Manufacturer No:
MIC79050-4.2BS
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MIC79050-4.2BS
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MIC79050-4.2BS
Description:
Constant Pulsed TO-261-4, TO-261AA Tube 3 Terminals 3 Pin
Purchasing and Inquiry
MIC79050-4.2BS Overview
This can be found in the Tube package.In order to make it more convenient, it has been included in the TO-261-4, TO-261AA package.Mounting type Surface Mount matches the device.It is best to set the temperature to -40°C~125°C TJ.Using an analog IC of type BATTERY CHARGE CONTROLLER, this device is able to communicate with the outside world.To charge the device, you will need to supply it with Constant Pulsed of current.Among its terminations, there are 3.It is a 4.2V voltage for the battery pack.There are 3 pins on it.Devices with 16V maximum supply voltages are recommended.There is a minimum input voltage of 2.5V volts.
MIC79050-4.2BS Features
Battery pack voltage of 4.2V
TO-261-4, TO-261AA package
MIC79050-4.2BS Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MIC79050-4.2BS Battery Chargers ICs applications.
  • Energy harvesting
  • Tablets
  • Personnel carriers
  • Remote control toys
  • Solar charging
  • Electric tour bus
  • PDAs
  • Shop charger
  • Tablets
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
MIC79050-4.2BS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    1A
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    16V
  • Current - Charging
    Constant Pulsed
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm