  • MIC2005-1.2YML-TR
MIC2005-1.2YML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2005-1.2YML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC2005-1.2YML-TR
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
MIC2005-1.2YML-TR
Description:
P-Channel PMIC MIC2005 6 Pin 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF?
Purchasing and Inquiry
MIC2005-1.2YML-TR Overview
It is packaged in the manner of a Tape & Reel (TR).The 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF? package contains it.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.The switch type of this switch is General Purpose.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C TA.In this LED driver, there are no outputs available.A supply voltage of Not Required is required for it to operate.A maximum voltage of P-Channel volts is available from the output of this LED driver.This LED driving board is equipped with Slew Rate Controlled features in order for it to be useful.The MIC2005 family consists of this type.The operation is carried out using the 6 pins.The LED driver output is limited to 1.2AV.To meet the operation criteria, the maximum output current drops to 1.2A.Surface Mount is mounted in the way.Currently, the LED driving board has 100MOhm resistance.It is suitable for stable operation to operate at a maximum temperature of 85°C°C.Reliability is assured with a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.The greatest supply voltage it can handle is 5.5VV.
MIC2005-1.2YML-TR Features
Resistance of 100MOhm
MIC2005-1.2YML-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC2005-1.2YML-TR Power Switches ICs applications.
  • Smart Phones, Feature Phones
  • PC Cards
  • USB Protection
  • Portable Video Game Players
  • Portable/Handheld Devices
  • Notebook and Tablet Computers
  • Solid-State Drives
  • Set-top-box
  • Portable GPS
  • Portable Devices
Step5Bar-code shipping tag
MIC2005-1.2YML-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Slew Rate Controlled
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100MOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    1.2A
  • Base Part Number
    MIC2005
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    6V
  • Output Type
    P-Channel
  • Max Output Current
    1.2A
  • Interface
    On/Off
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    70mOhm