  • MHP20S150F
MHP20S150F
advertisement
Manufacturer No:
MHP20S150F
HK JDW NO:
6011-MHP20S150F
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, 15Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
MHP20S150F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    NON-INDUCTIVE, RATED POWER WITH HEAT SINK: 20W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    20W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    25°C
  • Voltage - Test
    1.5kV