  • MHBS705120KRSD
MHBS705120KRSD
advertisement
Manufacturer No:
MHBS705120KRSD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-MHBS705120KRSD
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
CAP FILM 12UF 10% 1.275KVDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MHBS705120KRSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    MHBS
  • Size / Dimension
    2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    12 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.4 mOhms
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    1275V (1.275kV)