  • MH14-8R/LK
MH14-8R/LK
advertisement
Manufacturer No:
MH14-8R/LK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MH14-8R/LK
Package:
Datasheet:
MH14-8R/LK
Description:
CONN RING CIRC 14-16AWG #8 CRIMP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MH14-8R/LK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    240.040005g
  • Material - Insulation
    Polyolefin
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Scotchlok™
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Resistance
    -8Ohm
  • Color
    Blue
  • Depth
    7.87mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Body Plating
    Tin
  • Insulation
    Insulated with Heat Shrink
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Length
    25.4mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.000 25.40mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm