  • MU18-8R/LK
MU18-8R/LK
advertisement
Manufacturer No:
MU18-8R/LK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MU18-8R/LK
Package:
Datasheet:
MU18-8R/LK
Description:
CONN RING CIRC 18-22AWG #8 CRIMP
Step5Bar-code shipping tag
MU18-8R/LK
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Stud
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material
    Copper
  • Weight
    739.355563g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Scotchlok™
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Lead Length
    3m
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Cable Length
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Sensing Distance
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Stud Size
    M4
  • Length
    18.796mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    0.740 18.80mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm