  • MG17450WB-BN4MM
MG17450WB-BN4MM
advertisement
Manufacturer No:
MG17450WB-BN4MM
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MG17450WB-BN4MM
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MODULE 1700V 600A 2250W WB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MG17450WB-BN4MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
    WB
  • Weight
    350.000009g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    2.25kW
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    2250W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.45V
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Input Capacitance
    40.5nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 450A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    40.5nF @ 25V