  • MG06600WB-BN4MM
MG06600WB-BN4MM
advertisement
Manufacturer No:
MG06600WB-BN4MM
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MG06600WB-BN4MM
Package:
Module
Datasheet:
MG06600WB-BN4MM
Description:
IGBT Modules 600V 600A Dual
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MG06600WB-BN4MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    350.000009g
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    1500W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.45V
  • Max Collector Current
    700A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.45V
  • Input Capacitance
    39nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.45V @ 15V, 600A (Typ)
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    39nF @ 25V