  • MDF7-26D-2.54DSA(37)
MDF7-26D-2.54DSA(37)
advertisement
Manufacturer No:
MDF7-26D-2.54DSA(37)
HK JDW NO:
355-MDF7-26D-2.54DSA(37)
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 26 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
MDF7-26D-2.54DSA(37)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom Entry
  • Number of Positions
    26
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.197 5.00mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm