  • HIF6A-68DA-1.27DSA(71)
HIF6A-68DA-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF6A-68DA-1.27DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF6A-68DA-1.27DSA(71)
Purchasing and Inquiry
HIF6A-68DA-1.27DSA(71) Overview
HIF6A-68DA-1.27DSA(71) Features
HIF6 series
HIF6A-68DA-1.27DSA(71) Applications
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Data Technology
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Military Technology
  • Embedded systems
  • Medical technology
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
HIF6A-68DA-1.27DSA(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HIF6
  • Feature
    Polarizing Key
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    68
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Orientation
    Straight
  • Insulation Height
    0.346 8.80mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    500mA
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Height
    8.8mm
  • Length
    51.43mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    78.7μin 2.00μm
  • Stack Height (Mating)
    14.8mm