  • MDF7-14D-2.54DSA(55)
MDF7-14D-2.54DSA(55)
advertisement
Manufacturer No:
MDF7-14D-2.54DSA(55)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-MDF7-14D-2.54DSA(55)
Package:
Description:
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 14 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
MDF7-14D-2.54DSA(55)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDF7
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom Entry
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.197 5.00mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.7 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Body Breadth
    0.394 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.197 inch
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Contact Finish Thickness - Mating
    78.7μin 2.00μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    78.7μin 2.00μm
  • Length - Termination
    0.118 inch