  • MCU0805MD1000DP500
MCU0805MD1000DP500
advertisement
Manufacturer No:
MCU0805MD1000DP500
HK JDW NO:
878-MCU0805MD1000DP500
Description:
FIXED RESISTOR MCU AT - Professional Series, Thin Film, 100Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.5%, -55°C~175°C
Quantity:
In Stock : 27423
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCU0805MD1000DP500
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    4.592623mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Series
    MCU AT - Professional
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR, Paper
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm