  • MCU08050F1003BP500
MCU08050F1003BP500
advertisement
Manufacturer No:
MCU08050F1003BP500
HK JDW NO:
878-MCU08050F1003BP500
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCU - Precision Series, Thin Film, 100kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
MCU08050F1003BP500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    MCU - Precision
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    CECC40401-801
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm