  • MCU08050D1000CP100
MCU08050D1000CP100
advertisement
Manufacturer No:
MCU08050D1000CP100
HK JDW NO:
878-MCU08050D1000CP100
Description:
MCU - Precision Series, Thin Film, 100Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.25%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
MCU08050D1000CP100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    1.2446mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MCU - Precision
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    100Ohms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Length
    2.0066mm