  • MCU08050C1202FP500
MCU08050C1202FP500
advertisement
Manufacturer No:
MCU08050C1202FP500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-MCU08050C1202FP500
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCU - Professional Series, Thin Film, 12kOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCU08050C1202FP500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCU - Professional
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    12kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE(V): 150
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm