  • MCT0603MD2492BP100
MCT0603MD2492BP100
advertisement
Manufacturer No:
MCT0603MD2492BP100
HK JDW NO:
878-MCT0603MD2492BP100
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT AT - Precision Series, Thin Film, 24.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 834
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCT0603MD2492BP100
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    1.899418mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Series
    MCT AT - Precision
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    24.9kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm