  • MCT06030D4752BP100
MCT06030D4752BP100
advertisement
Manufacturer No:
MCT06030D4752BP100
HK JDW NO:
878-MCT06030D4752BP100
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 47.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
MCT06030D4752BP100
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    MCT - Precision
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    47.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    850μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    CECC40401-801
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm