  • MCT06030D2002BP500
MCT06030D2002BP500
advertisement
Manufacturer No:
MCT06030D2002BP500
HK JDW NO:
878-MCT06030D2002BP500
Description:
FIXED RESISTOR MCT - Precision Series, Thin Film, 20kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 5187
Step5Bar-code shipping tag
MCT06030D2002BP500
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    MCT - Precision
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    850μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    CECC40401-801
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm