  • MCT06030D1961BP500
MCT06030D1961BP500
advertisement
Manufacturer No:
MCT06030D1961BP500
HK JDW NO:
878-MCT06030D1961BP500
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT - Precision Series, Thin Film, 1.96kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
MCT06030D1961BP500
    Select All
  • Reference Standard
    CECC40401-801
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    MCT - Precision
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1.96kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W