  • MCT06030C3161FP500
MCT06030C3161FP500
advertisement
Manufacturer No:
MCT06030C3161FP500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-MCT06030C3161FP500
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR MCT - Professional Series, Thin Film, 3.16kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8638
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCT06030C3161FP500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCT - Professional
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    3.16kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE: 75V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    850μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    CECC40401-801
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm