  • MCS04020C6984FE000
MCS04020C6984FE000
advertisement
Manufacturer No:
MCS04020C6984FE000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-MCS04020C6984FE000
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
MCS - Professional Series, Thin Film, 6.98MOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCS04020C6984FE000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    6.98MOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm
  • Length
    990.6μm
  • Width
    508μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
    0402
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCS - Professional
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Anti-Sulfur
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C