  • MCR10EZHF1503
MCR10EZHF1503
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZHF1503
HK JDW NO:
687-MCR10EZHF1503
Datasheet:
MCR10EZHF1503
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 150kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 15484
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZHF1503
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    150kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Case Code (Metric)
    0805
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm