  • ERJ-S03F1823V
ERJ-S03F1823V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-S03F1823V
HK JDW NO:
590-ERJ-S03F1823V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 182kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-S03F1823V
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    182kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, IEC60115-8
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm