  • MCR03ERTFL2R40
MCR03ERTFL2R40
advertisement
Manufacturer No:
MCR03ERTFL2R40
HK JDW NO:
687-MCR03ERTFL2R40
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 2.4Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 4982
Step5Bar-code shipping tag
MCR03ERTFL2R40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    400 ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    0.95V
  • Size Code
    0603
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Tolerance
    1%