  • MCP73828-4.1VUATR
MCP73828-4.1VUATR
advertisement
Manufacturer No:
MCP73828-4.1VUATR
HK JDW NO:
536-MCP73828-4.1VUATR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP73828-4.1VUATR
Description:
Constant - Programmable MCP73828 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Tape & Reel (TR) 5.1V 8 Terminals 8 Pin
Purchasing and Inquiry
MCP73828-4.1VUATR Overview
There is a package Tape & Reel (TR) available.In order to make it more convenient, it has been included in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.Surface Mount is the mounting type of the device.Keeping the temperature at -20°C~85°C TA is the right choice.There is an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT used in this device.Providing Constant - Programmable current to the device is the only way to charge it.It is possible to find the related parts to the base part number MCP73828.In total, there are 8 terminations.There are 8 pins on it.During the installation process, this product requires the connection of 8 pins.In total, this application supports 1 channels.Using a 5.1V battery should be enough to run it.An input voltage of 5.5V can be applied to the device without damage.Using a 4.1V output voltage results in high efficiency.Devices in this category are classified as Power Management Circuits.This device can work at as low a voltage as possible, such as 4.5V.I'd like to emphasize that the mounting of the device is done in the same manner as Surface Mount.It was determined during the design process that Vsup (maximum supply voltage) should be set to 0.56mA.With respect to the power supply for the part, it is set to 5V.Current is flowing through the gadget's supply at 560mA volts.
MCP73828-4.1VUATR Features
1 channels
Power Management Circuits subcategory
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
MCP73828-4.1VUATR Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP73828-4.1VUATR Battery Chargers ICs applications.
  • Pallet jacks
  • Automotive battery charger circuits
  • Industrial lighting
  • Electronic dictionary
  • Fleet management
  • Boat
  • Golf carts
  • Electricity bank
  • Cellphones
  • Military equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP73828-4.1VUATR
    Select All
  • Output Voltage
    4.1V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    560mA
  • Nominal Supply Current
    560mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.56mA
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Supply Voltage
    5.1V
  • Terminal Pitch
    0.65mm