  • MCP4651-104E/ST
MCP4651-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4651-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4651-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4651-104E/ST
Description:
14 Terminations14 Pin MCP4651 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4651-104E/ST Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 257 taps.In total, pentometer has 256 positions.14 terminations are designed in digital potentiometer.The digi devices has 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 100kOhm.The MCP4651 family contains pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
MCP4651-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4651-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4651-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Audio level control
  • Adjust VCOM settings
  • Used as variable resistor
  • Power meter
  • Low power system
  • Programmable voltage regulator
  • Modern office equipment
  • Automated caliberation
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
MCP4651-104E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4651
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm