  • MCP45HV31T-503E/ST
MCP45HV31T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP45HV31T-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP45HV31T-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 TerminationsMCP45HV31 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP45HV31T-503E/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 128 taps.128 positions make up the pentometer.The terminations are 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.You can limit the flow by using 50kOhm.Pentometer belongs to the family MCP45HV31.There are 14 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 45μA range.
MCP45HV31T-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP45HV31T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP45HV31T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Power supply
  • Automated caliberation
  • Medical equipment
  • Testing equipment
  • Industrial control circuits
  • Power meter
  • Analogue circuit
  • Industrial control
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
MCP45HV31T-503E/ST
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP45HV31
  • Bandwidth
    0.024 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    100ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm