  • MCP45HV31T-502E/MQ
MCP45HV31T-502E/MQ
advertisement
Manufacturer No:
MCP45HV31T-502E/MQ
HK JDW NO:
536-MCP45HV31T-502E/MQ
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Description:
20 TerminationsMCP45HV31 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP45HV31T-502E/MQ Overview
There is a 20-VQFN Exposed Pad package containing it.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.In total, pentometer has 128 positions.A termination of 20 is intended.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.You should mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V voltage.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 5kOhm.Pentometer is a member of MCP45HV31 family.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 45μA.
MCP45HV31T-502E/MQ Features
Available in 20-VQFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
MCP45HV31T-502E/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP45HV31T-502E/MQ Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • Adjustable gain amplifiers
  • Analogue circuit
  • Industrial control circuits
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage resistance conversion
  • Adjusting the LCD Display
  • Gas detection circuit
  • Industrial control
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
MCP45HV31T-502E/MQ
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Weight
    123.008581mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP45HV31
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Bandwidth
    0.024 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    100ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm