  • MCP4541-503E/MS
MCP4541-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4541-503E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4541-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4541-503E/MS
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4541 Digital PotentiometersI2C129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4541-503E/MS Overview
The package contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.There are 129 taps to protect the overcurrent of this pentometer.A 129 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.The digi devices shows the 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.This object belongs to the MCP4541 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 8 pins on it.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4541-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4541-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4541-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Used as variable resistor
  • PC
  • Automatic gain control
  • Household appliances
  • Programmable computer
  • Optic fiber network
  • Joysticks
  • Voltage resistance conversion
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4541-503E/MS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4541
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm