  • MCP4541-103E/MS
MCP4541-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4541-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4541-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4541-103E/MS
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4541 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Quantity:
In Stock : 9447
Purchasing and Inquiry
MCP4541-103E/MS Overview
Package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are set at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices has 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.This object belongs to the MCP4541 family.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.This digital variable resistor contains Selectable Address.At 5V, the potentiometer conducts.There are 1 elements in this electronic potentiometer.
MCP4541-103E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4541-103E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4541-103E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • Low power system
  • Brightness of monitors
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable I to V converter
  • Gas detection circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
MCP4541-103E/MS
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4541
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm