  • MCP4461T-502E/ST
MCP4461T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4461T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4461T-502E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4461T-502E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4461 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4461T-502E/ST Overview
It is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 257 taps.Positions are 256.The terminations are 20.The following programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 5000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices show 20 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 5kOhm is possible.The MCP4461 family includes pentometer.The mount is Surface Mount.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Mute, Selectable Address.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.
MCP4461T-502E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4461T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4461T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable power supplies
  • Brightness of monitors
  • Programmable voltage regulator
  • Noise-free volume controller
  • Calibration instrumentation
  • Low power system
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable computer
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
MCP4461T-502E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm