  • MCP4442-103E/ST
MCP4442-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4442-103E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4442-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4442-103E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4442 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4442-103E/ST Overview
A package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.129 positions make up the pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.In the digi devices, 14 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.The flow can be limited by 10kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4442.The mount is Surface Mount.There are 14 pins on this potentiameter.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4442-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4442-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4442-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Audio level control
  • Refrigerator
  • Power supply
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable computer
  • Used as voltage divider
  • Programmable power supplies
  • DAC
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
MCP4442-103E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4442
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm