  • MCP4432-502E/ST
MCP4432-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4432-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4432-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4432-502E/ST
Description:
MCP4432 Digital PotentiometersI2C128 PositionsMin 1.8V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
MCP4432-502E/ST Overview
It is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.The storage of this pentometer begins at Volatile.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.In total, pentometer has 128 positions.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Flow can be restricted using 5kOhm.MCP4432 family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.125°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 1.8V can be used.There are 4 elements in this electronic potentiometer.
MCP4432-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4432-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4432-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Audio level control
  • Contrast control of monitors
  • Sensor trimming instrumentation
  • Stereo
  • Modern office equipment
  • Programmable I to V converter
  • Matching Linear Impedance
  • Brightness of monitors
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
MCP4432-502E/ST
    Select All
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V