  • MCP4342T-502E/ST
MCP4342T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4342T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4342T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4342T-502E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4342 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4342T-502E/ST Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.Pentometer consists of 128 positions.A termination of 14 is intended.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 5000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.A 14 pin can be seen in the digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.In the MCP4342 family, pentometer belongs.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.14 pins are present on this potentiameter.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it delivers voltage.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4342T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4342T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4342T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Used as variable resistor
  • Optic fiber network
  • Automatic gain control
  • PC
  • Stereo
  • Programmable low pass filter
  • Testing equipment
  • Communication device
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4342T-502E/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4342
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm