  • MCP4341T-502E/ST
MCP4341T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4341T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4341T-502E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4341T-502E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4341 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4341T-502E/ST Overview
It is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.There are 129 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 20.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm as shown.In order for it to perform, it relies on 2.7V.The digi devices show 20 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 5kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4341.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.This potentiameter gets 20 pins on it.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.
MCP4341T-502E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4341T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4341T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Medical equipment
  • Automatic detection of equipment
  • PC
  • Audio level control
  • Optic fiber network
  • Adjustable current control
  • Wheatstone bridges
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
MCP4341T-502E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4341
  • Configuration
    Potentiometer
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm