  • MCP4332T-502E/ST
MCP4332T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4332T-502E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4332T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4332T-502E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4332 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4332T-502E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.There are 128 positions in pentometer.A termination of 14 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 5000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices shows the 14 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.5kOhm can limit the flow.MCP4332 is a family member.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.14 pins are available on this potentiameter.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 3/5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4332T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4332T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4332T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Healthcare Products
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Voltage resistance conversion
  • PC
  • Motor control
  • Calibration instrumentation
  • Audio Volume control
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
MCP4332T-502E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4332
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm