  • MCP4331-503E/ML
MCP4331-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4331-503E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4331-503E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4331-503E/ML
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4331 Digital PotentiometersSPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4331-503E/ML Overview
There is a 20-VFQFN Exposed Pad package containing it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.Positions are 129.Digital potentiometer is designed for terminations of 20.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices shows pins 20.You should mount in the way of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.In the MCP4331 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.This potentiameter gets 20 pins on it.3/5V is the voltage it can deliver.
MCP4331-503E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4331-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4331-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Automatic gain control
  • Audio Volume control
  • Programmable computer
  • Power supply
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable power supplies
  • Adjusting the LCD Display
  • DC/DC conversion circuit
  • Motor control
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
MCP4331-503E/ML
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4331
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    939.8μm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    3.9878mm