  • MCP4252-104E/MF
MCP4252-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4252-104E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4252-104E/MF
Datasheet:
MCP4252-104E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4252 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4252-104E/MF Overview
This file is contained in a package of 10-VFDFN Exposed Pad.This pentometer begins to be stored by Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.There are 10 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.10 pins can be seen in The digi devices.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 100kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4252.The mount is Surface Mount.10 pins are present on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.
MCP4252-104E/MF Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4252-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4252-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Motor control
  • Industrial control circuits
  • Used as variable resistor
  • Testing equipment
  • Noise-free volume controller
  • Speakers
  • Calibration instrumentation
  • DC/DC conversion circuit
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4252-104E/MF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4252
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm