  • MCP4251T-502E/SL
MCP4251T-502E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251T-502E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4251T-502E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4251T-502E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251T-502E/SL Overview
This file is contained in a package of 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.Positions are 256.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 5000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices displays 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer operates at 0°C.You can limit the flow by using 5kOhm.MCP4251 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 14 pins on it.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4251T-502E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251T-502E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251T-502E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable current control
  • Automated caliberation
  • Household appliances
  • Joysticks
  • Medical equipment
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251T-502E/SL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm